Prokurator Generalny bierze się za kolejną umowę CHF
- mbrembor
- 5 gru 2021
- 1 minut(y) czytania
Sąd Okręgowy w Toruniu zbyt pochopnie wydał nakaz zapłaty, w którym zobowiązał kredytobiorców do zapłaty na rzecz banku kwoty 939 tys. zł z odsetkami z Kostami procesu na 11 tys. zł, pomimo iż umowa zawarta z konsumentami zawierała klauzule niedozwolone, które powodowały nieważność umowy. Umowa nie zapewniała kredytobiorcom kontroli nad stosowanymi przez bank dowolnymi instrumentami ustalania wysokości zobowiązania kredytobiorców. Bank mógł poprzez zmianę kursu CHF dowolnie kształtować wysokość należnej mu raty w związku z wykonywaną umową kredytową.

Umowa kredytu hipotecznego CHF zawarta w 2008 r. Na jej podstawie bank przyznał sobie prawo do jednostronnego i dowolnego kształtowania wysokości rat kredytu w związku z indeksacją kursem CHF, poprzez samodzielne i dowolne określanie kursu kupna oraz sprzedaży CHF. Na skutek zaprzestania spłaty rat kredytu, bank wypowiedział umowę.
Nakaz zapłaty, wobec jego niezaskarżenia uprawomocnił się, a po wydaniu klauzuli wykonalności, wszczęto egzekucję komorniczą.
Powodowie wnieśli do sądu pozew o stwierdzenie nieważności umowy, jednakże został on oddalony.
Umowa nie zapewniała kredytobiorcom obrony przed arbitralnymi decyzjami banku w zakresie wyznaczania kursu CHF, czy też pozwalającego na weryfikację jego wysokości. W ocenie Prokuratora Generalnego naruszono podstawowe zasady określone w konstytucji oraz przepisy prawa europejskiego. Dlatego też wniósł o uchylenie zaskarżonego orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Toruniu, a także udzielenie zabezpieczenia w postaci wstrzymania wykonalności zaskarżonego nakazu zapłaty do prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie, z uwagi na grożącą kredytobiorcom, niepowetowaną szkodę wynikającą z postępowania egzekucyjnego.
Tym samym, kolejny raz Prokurator Generalny stanął po stronie kredytobiorców – konsumentów, biorąc ich w obronę przed nieprawidłowym rozstrzygnięciem Sądu.
Comments