top of page

UGODA Z PKO BP S.A., czy warto skruszyć o nią kopię?

  • mbrembor
  • 21 paź 2021
  • 2 minut(y) czytania

Ruszył program PKO BP S.A. w sprawie ugód z frankowiczami zgodnie z propozycjami KNF, który jest reklamowany jako wyjście na przeciw oczekiwaniom kredytobiorców. Pierwsze mediacje przy tej instytucji zostały przeprowadzone z sukcesem, o czym KNF poinformowała na twitterze: https://twitter.com/uknf/status/1449075855313997829

Czy jednak ugody są korzystne dla kredytobiorców, czy może propozycja z którą wyszło PKO BP S.A. to niedźwiedzia przysługa korzystna jedynie dla banku?

Wielu z kredytobiorców zastanawia się czy warto przystać na propozycję banku czy może w obliczu ostatniego orzecznictwa TSUE a także sądów polskich, z Sądem Najwyższym włącznie zdecydować się na spór z bankiem?


Poniżej kilka kwestii, które mogą okazać się pomocne przy rozstrzygnięciu dylematu. Ugody nie są skierowane do osób, które wdały się w spór z bankiem w ramach toczącego się postępowania sądowego.

Kluczowa różnica jest taka, iż w przypadku postępowania sądowego możliwe jest uzyskanie zdecydowanie korzystniejszego rozstrzygnięcia, niż w razie zawarcia ugody z bankiem. Proces mediacyjny w związku z propozycją ugody ze strony banku wcale nie musi być krótszy niż proces sądowy.

Zanim postępowanie polubowne wejdzie w fazę ustaleń oraz zatwierdzenia wynegocjowanych przy udziale mediatora warunków również upłynie czas. Dodatkowo, procedury wewnątrzbankowe, wobec ich formalistycznego charakteru spowodują wydłużenie procesu zawierania ewentualnej ugody.

Dodatkowo, wiarygodność mediatorów uczestniczących w procesie zawierania ugód i działających przy Sądzie Polubownym przy KNF może okazać się wątpliwa. Nie znany jest tryb ich wyboru oraz sposób przydziału do spraw. Trzeba mieć również na uwadze, iż swoją wiedzę o kredytach frankowych mediatorzy czerpią ze szkoleń organizowanych przez KNF. Co do wskaźników ekonomicznych, kluczowy jest tutaj niski obecnie WIBOR, który może zachęcić wielu kredytobiorców posiadających kredyt oprocentowany LIBOR do zawarcia ugody. Kredytobiorcy muszą jednak pamiętać, iż taki stan rzeczy nie będzie trwał wiecznie, a obecny niski jego poziom wynika ze zjawisk pandemicznych.

Obecnie, dla kredytobiorców zawarcie ugody nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego wynoszącego odpowiednio 17 % bądź 32 %. Jednakże po nowym roku może się to zmienić, ponieważ rozporządzenie, które reguluje tę kwestię obowiązuje do końca br. roku.

Dodatkowo trzeba mieć świadomość, iż tego rodzaju propozycje jakie składa PKO BP S.A. są składane również na etapie postępowania sądowego, a więc propozycje składane obecnie frankowiczom nie są odkrywcze i trzeba się liczyć z tym, iż są składane w interesie banków.

Przed wszczęciem postępowania mediacyjnego warto więc zapoznać się szczegółowo z oferowaną przez bank propozycją ugodowego zakończenia sporu, z udziałem prawnika.

Commentaires


         KONTAKT

​​Mateusz Brembor Kancelaria Radcy Prawnego

ul. Fabianowska 77BA/2, 62-064 Plewiska

tel.: +48 531 611 572

e-mail: sekretariat@brembor-kancelaria.pl

NIP: 8751514117

REGON: 361237136

Zaznacz opcję
  • Facebook Social Ikona
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
bottom of page