Upadłość konsumencka, czyli jak zyskać nową szansę...
- mbrembor
- 16 wrz 2020
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 1 paź 2020
Interes upadł, zakład zamknięto, a długi pozostały. Nieopłacone składki na ubezpieczenia społeczne, podatki, wierzyciele, postępowania administracyjne, cywilne i karne, w związku z zaprzestaniem spłaty zobowiązań, ciągnące się w nieskończoność postępowania komornicze i fala dokumentów egzekucyjnych pod adresem, pod którym nikt już nie mieszka. To częsta sytuacja, z którą muszą się zmierzyć przedsiębiorcy po zakończeniu działalności gospodarczej.
Upadłość konsumencka stanowi wyjście z sytuacji, dla osób które nie prowadziły działalności gospodarczej lub zaprzestały jej prowadzenia i wykreśliły ją z CEiDG, pozostają niewypłacalne - nie regulują swoich zobowiązań przez okres ponad 3 miesięcy. Pozwala bowiem na oddłużenie i pozbycie się niewygodnych długów z przeszłości.
Postępowanie upadłościowe jest podzielone na kilka etapów:
złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej;
badanie wniosku przez Sąd;
ogłoszenie upadłości - w razie przyjęcia wniosku przez Sąd;
wyznaczenie przez Sąd syndyka masy upadłości;
ustalenie składników majątku upadłego;
złożenie przez syndyka projektu planu spłaty lub informacji o wystąpieniu przesłanek do umorzenia zobowiązań bez ustalenia planu spłaty bądź do odmowy oddłużenia
Gdy dłużnik posiada majątek, syndyk:
likwiduje majątek i wykonuje plan podziału;
Sąd dokonuje ustalenia planu spłaty wierzycieli;
upadły wykonuje wcześniej ustalony przez Sąd plan spłaty wierzycieli;
upadły zostaje oddłużony, po wykonaniu planu spłaty wierzycieli
Jeżeli majątku nie ma i dłużnik nie jest w stanie dokonać spłaty wierzycieli, Sąd dokonuje oddłużenia upadłego i kończy postępowanie - to w zasadzie najbardziej korzystna opcja dla upadłego.
Oczywiście, Sąd może odmówić oddłużenia, jeżeli upadły celowo doprowadził do swojej upadłości lub zwiększył rozmiar niewypłacalności poprzez trwonienie majątku oraz celowe nieregulowanie zobowiązań lub jeżeli w ciągu 10 lat przed wszczęciem postępowania upadłościowego było już prowadzone względem upadłego tego rodzaju postępowanie.
Spełnić wymogi formalne - pierwszy krok ku oddłużeniu

Rozpoczęcie procedury oddłużeniowej w trybie upadłości konsumenckiej następuje poprzez wypełnienie i złożenie w Sądzie upadłościowym wniosku dostępnego na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/formularze-konsumenci-od-24-marca-2020.
Konieczne jest podanie szeregu danych, a nieprawidłowości w tym zakresie mogą prowadzić do zwrotu wniosku. Najistotniejszym elementem wniosku jest wskazanie okoliczności uzasadniające ogłoszenie upadłości konsumenckiej oraz ich uprawdopodobnienie. Niezbędne jest powołanie wszystkich okoliczności, które przemawiają za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku. Wskazanie samych faktów jest niewystarczające, trzeba je odpowiednio umotywować i uprawdopodobnić, wskazać dowody na ich poparcie - dokumenty zeznania świadków, czy samego upadłego.
Od wniosku pobierana jest opłata sądowa w kwocie 30,00 zł, której potwierdzenie uiszczenia należy dołączyć do wniosku.
Tagi:
Comentaris